• 2023/2024

• Olympiáda zo slovenského jazyka

• Dňa 14. 12. 2023 sa na našej škole konalo školské kolo olympiády zo slovenského jazyka. Žiaci súťažili v dvoch kategóriách – A (3. - 4. ročník) a B (1. - 2. ročník). Najprv absolvovali online test. V ňom museli zodpovedať na otázky z rôznych jazykových oblastí a pracovali tiež s ukážkami. Potom ich čakala práca s textom. Úlohou A skupiny bolo prepísať text do spisovného jazyka a B úloha písala na základe literárnej ukážky list. Poslednou časťou bol krátky rečnícky prejav. Žiaci si pripravili a predniesli príspevok na tému dobrovoľníckej činnosti a krátky diskusný príspevok na tému: Prečo ani v čase dostupných streamovacích služieb ľudia neprestali chodiť do kina?  Žiačke A. Perfeckej z 3.AR, ktorá postúpila do krajského kola, blahoželáme k postupu. Ostatným zúčastneným ďakujeme za účasť.

• Literárno-dejepisná exkurzia

• 25.10. sa žiaci viacerých tried zúčastnili exkurzie do Banskej Bystrice a Tajova. Najprv si pozreli centrum mesta a navštívili Múzeum SNP. V popoludňajších hodinách ich ešte čakala návšteva Tajova a rodného domu spisovateľa J.G. Tajovského. Jeho poviedky a divadelné hry z obdobia realizmu poznajú žiaci z hodín slovenského jazyka a literatúry. Počas prehliadky jednotlivých miestností sa žiaci dozvedeli zaujímavosti o Tajove, ako o hutníckej obci, nové informácie o živote spisovateľa i jeho manželky, spisovateľky Hany Gregorovej. Vo vstupnom priestore Pamätného domu sa nachádza aj malá expozícia venovaná ďalšiemu slávnemu rodákovi, vynálezcovi, maliarovi, kňazovi Jozefovi Murgašovi. Na ceste späť mohli žiaci získané informácie zúročiť pri svojich odpovediach v krátkom kvíze. Tí najpozornejší boli odmenení magnetkami.

• Divadelná jeseň

• Od začiatku školského roka navštívili naši žiaci viaceré predstavenia v SND. 28.9. to bolo doobedňajšie predstavenie Verdiho opery Nabucco, ktorým si pripomenuli biblický príbeh a vypočuli si známy Zbor Židov. 4.10. sa prostredníctvom predstavenia Kým prídu Stouni... dostali k fenoménu rokenrol a jeho najslávnejšiemu predstaviteľovi – skupine The Rolling Stones a jej fanúšikom. A 9. novembra mali žiaci možnosť navštíviť baletné predstavenie Labutie jazero.