• 2022/2023

          • Účasť v projekte Škola škole

          • V rámci spolupráce s partnerským Gymnáziom na Hubeného ulici si naši žiaci z 1. skupiny z 1.C triedy pripravili aktivity na hodinu dejepisu pre sekundu 8-ročného gymnázia na tému "Vznik Slovenskej republiky”. Hodinu naši žiaci odučili 2.6.2023 v anglickom jazyku s využitím metódy CLIL. Žiakov viedla pani profesorka Leitnerová.

          • Dejepisná súťaž

          • Dejepisnú súťaž zo súčasných dejín organizuje pán Stulák z Gymnázia v Chebe. Naši žiaci sa na nej zúčastnili prvýkrát pod vedením pani profesorky Leitnerovej. Témou súťaže boli európske dejiny v rokoch 1945 -1975 ( od Postupimskej konferencie po konferencia o bezpečnosti  v roku 1975). Súťaž sa konala 5.4.2023 v budove BSK. Našu školu reprezentovali Barbora Šulcová, Damián Matúšek, Róbert Mészáros (všetci z 3.C). Náhradníkmi boli Matúš Baka, Nina Karnasová (tiež z 3.C). Žiaci obsadili 7. miesto (z 15 zúčastnených škôl). K výsledku blahoželáme.

          • November 89

          • 28.11.2022 navštívili žiaci 3.B, 3.C, 3.D a 4.AR divadelné predstavenie November 89 v DK Ružinov. Po pandémii mohli žiaci vidieť túto dokumentárnu inscenáciu zase na javisku a nielen online. Žiaci sa cez osudy vybraných hrdinov dozvedeli, ako sa žilo v totalitnom Československu - ako fungovala cenzúra, ako sa strážili hranice, ako pracovala ŠTB, ako prebehla nežná revolúcia v novembri 1989. Inscenáciu dopĺňali zábery z rôznych dobových fotografických a filmových dokumentov.  Inscenácia poukazovala aj na prepojenie so súčasnou situáciou. Po predstavení žiaci diskutovali s hercami a historikom P. Dubovským z Ústavu pamäti národa.

          • Prednáška s besedou

          • Naša škola v rámci spolupráce s občianskym združením Living Memory zorganizovala pre našich žiakov prednášky spojené s diskusiou. Dve triedy ich absolvovali v rámci projektu „Občianske vzdelávanie pre demokraciu“, ktorý je realizovaný v spolupráci s Pedagogickou fakultou Trnavskej univerzity v Trnave. Prednáška o politických procesoch v totalitnom Československu sa uskutočnila 20.9.2022 a zúčastnili sa jej žiaci 4.C a 4.D triedy. Minulý školský rok v apríli ako tretiaci už absolvovali prednášku s diskusiou o roku 1968, následnej normalizácii v Československu a o presahoch k dnešnej situácii na Ukrajine. Žiaci diskutovali s historikmi Mgr. Ľubomírom Morbacherom, PhD. a Mgr. Martinom Slávikom aj o tom, ako sa náš štát (ne)vysporiadava so svojou totalitnou minulosťou.

          • Exkurzie do Poľska

          • V septembri naši žiaci 4.B, 4. C a v druhom termíne i žiaci 3.AR absolvovali exkurzie do Poľska. Po covidovej prestávke bola ich cieľom hlavne návšteva pamätného miesta, nemeckého vyhladzovacieho koncentračného tábora Auschwitz/Osvienčim. Žiaci si pozreli priestory bývalého koncentračného tábora a výstavy v niektorých bývalých barakoch. Po návšteve tohto smutného pamätníka holokaustu pokračovali návštevou Krakova.  Tu si pozreli kráľovský zámok Wawel, poprechádzali sa po židovskej štvrti Kazimierz, a mali možnosť vidieť aj centrum s historickou tržnicou Sukiennice. Mohli tiež ochutnať miestne špeciality a užiť si miestnu atmosféru. Na záver exkurzie žiaci absolvovali návštevu soľnej bane. Soľná baňa sa nachádza pri meste Wieliczka. Žiakov na exkurziách sprevádzali profesorky L. Bučková, S. Durajová a I. Fabišíková.