• 2023/2024

• Deň otvorených dverí v archíve

• Dňa 14. júna 2024 navštívili seminaristi z dejepisu a ďalší žiaci z 3.B v rámci Dňa otvorených dverí Slovenský národný archív. Na akcii ich prívítal riaditeľ archívu pán Igor Adamec, ktorý je aj absolventom nášho gymnázia. Žiaci potom mali možnosť prejsť v skupinách jednotlivé oddelenia archívu, po ktorých ich sprevádzali pracovníci archívu. Videli, kde a ako sa archívne dokumenty čistia, skladujú, reštaurujú. Stretli sa aj s pánom I. Galambošom, ktorý im ukázal, ako sa obnovujú staré knihy. V bádateľni si mohli prelistovať vystavené knihy a noviny. Na záver si prezreli výstavu o tvorbe architekta D. Jurkoviča. Žiakov ako pedagogický dozor sprevádzali D. Gaálová, K. Némethová.

• Exkurzia do Carnunta

• Dňa 24. apríla 2024 sa žiaci 1.C a seminaristi navštevujúci seminár z dejepisu zúčastnili historickej exkurzie, ktorej cieľom bola návšteva starovekej rímskej vojenskej stanice a mesta Carnunta. Vďaka lektorom múzea sme sa mohli presunúť do čias starovekého Ríma a zistiť veľa zaujímavostí o fungovaní tohto vojenského tábora. Žiaci si prezreli zrekonštruované domy, v ktorých žili predstavitelia rôznych vrstiev. Mali možnosť vidieť aj rímske kúpele, pozrieť sa na hostinu, vyskúšať si typický odev či písanie na tabuľky alebo si zahrať hry, ktoré sa tu hrávali. Pedagogický dozor zabezpečili a exkurziu zorganizovali vyučujúce dejepisu – A. Leitnerová, D. Gaálová a S. Skotnická.

• Dejepisná súťaž

• Dňa 3. apríla 2024 sa naše gymnázium znovu zapojilo do česko-slovenskej dejepisnej súťaže zameranej na medzinárodné dejiny v rokoch 1975 – 2000. Našu školu reprezentovali žiaci 4.C – Barbora Šulcová, Matúš Baka a Damián Matúšek. V konkurencii gymnázií Bratislavského kraja obsadili veľmi pekné 5. miesto. Študentov pripravovala pani profesorka Leitnerová.

• Beseda s diskusiou

• V spolupráci s OZ Living Memory sme 7.11.2023 zorganizovali besedu s diskusiou pre žiakov 3.B a 3.D triedy. Historici z tohto združenia sa k nám na besedy vracajú už niekoľko rokov. Žiakom prinášajú informácie z dejín 20. storočia. Tentokrát pán Ľ. Morbacher a pán M. Slávik diskutovali so žiakmi na tému „Továreň“ na lži v KGB a ŠtB a súčasné dezinformácie. Je dnes možné sa proti ním brániť?" Žiaci mali možnosť diskutovať aj o súčasnej situácii.

• Exkurzie

• Počas jesene mali naši žiaci možnosť absolvovať dve exkurzie, ktoré súviseli s témou 2. svetovej vojny. Na konci septembra navštívili žiaci 4. AR triedy s pani profesorkou Fabišíkovou a Buzinkayovou Salzburg a Orlie hniezdo - horskú chatu A. Hitlera. Koncom októbra žiaci z rôznych tried navštívili Banskú Bystricu. Žiaci si pozreli centrum mesta a absolvovali s lektorkou prehliadku Múzea SNP. Na záver ich čakala multimediálna výstava k téme medzivojnovej Slovenskej republiky a SNP. Tu si žiaci mohli pozrieť rôzne filmové i fotografické dokumenty. Po Banskej Bystrici ich ešte čakal Tajov, s rodným domom J.G. Tajovského. Túto exkurziu zorganizovali pani profesorky Gaálová, Fialová a Skotnická.