• Living Memory

• 18. 6. 2018 sa žiaci 3. B a 3. C zúčastnili besedy v rámci projektu Living Memory. Diskutovali s historikom Ľ. Morbacherom o perzekúciách komunistického režimu a úlohe ŠtB v Československu.

• Česko-slovenská, Slovensko-česká výstava

• 22. 5. 2018 žiaci 3. C navštívili výstavu na Bratislavskom hrade k 100. výročiu vzniku 1. ČSR. Pozreli si rôzne dokumenty z éry ČSR. Výstava im pripomenula slávne osobnosti ČSR, život a kultúru v tomto období. Zoznámili sa aj s každodeným životom československých občanov.

• Living Memory

• 10. 4. 2018 sme sa aj tento rok zapojili do projektu Living Memory. O Slovenskom štáte a holokauste žiakom tretieho ročníka prednášal historik Ľ. Morbacher.

• Židovské kultúrne dedičstvo v Bratislave

• Seminarsti z dejepisu zo štvrtého ročníka absolvovali na prelome septembra a októbra projekt zameraný na kultúru židovských obyvateľov Bratislavy. Do projektu sa naša škola zapojila už  tretíkrát. Žiaci najprv absolvovali prednášku a diskusiu s etnologičkou Monikou Vrzgulovou o tradíciách. Potom navštívili Mauzóleum Chatama Sofera. Je to starobylá hrobka, pozostatok židovského cintorína. Žiaci si mohli pozrieť miesto posledného odpočinku váženého učenca, bratislavského rabína Chatama Sofera, ktorý žil na prelome 18. a 19. storočia. V Bratislave založil školu - ješivu pre rabínov. Dozvedeli sa ďalšie zaujímavosti o jeho živote i o vzniku a výstavbe tohto mauzólea.

• Synagóga

• Ďalšia časť projektu prebiehala v Synagóge na Heydukovej ulici, ktorá je dnes jedinou synagógou v Bratislave, a aj dnes sa v nej konajú bohoslužby.  Žiaci si najprv pozreli prízemie a potom sa presunuli do muzeálnej časti budovy. Tu im pán Maroš Borský, riaditeľ komunitného múzea, zadal rôzne úlohy týkajúce sa exponátov múzea. Žiaci si na základe výstavy a informácií v katalógu pripravili krátke výstupy pre svojich spolužiakov. Oboznámili sa tak s prácou pracovníkov múzea. Žiaci mali možnosť pozrieť si aj najnovšiu výstavu Každá rodina má svoj príbeh, v rámci ktorej sú vystavené osobné predmety židovských obyvateľov Bratislavy spojené s príbehom rodiny i dejinami nášho štátu.
          • Záver projektu prebiehal v škole zase za účasti pani Vrzgulovej a tvorili ho výstupy žiakov. Spolužiakom mali originálnou formou prezentovať informácie spojené s niektorým exponátom z múzea. Žiaci si zvolili rôzne formy dialógu alebo prezentácie. Na záver si svoje výstupy vzájomne ohodnotili a diskutovali o význame takéhoto projektu.

• Týždeň technických pamiatok

• 29.9.2017 študenti 3.C navštívili budovu Slovenského rozhlasu. Sprievodca, odborník na architektúru, ich previedol náučným chodníkom v priestoroch rozhlasovej pyramídy. Dozvedeli sa rôzne technické zaujímavosti, nazreli do najvyšších i najnižších miest budovy. Tí najodvážnejší si pozreli aj základy koncertnej siene. Záver exkurzie bol venovaný vonkajším priestorom a okoliu budovy.

• Týždeň technických pamiatok

• 28.9.2017 tretiaci z dejepisného semináru navštívili Plynárenské múzeum. Sprievodca im porozprával o využívaní plynu ako paliva v súčasnosti a minulosti. Žiaci sa dozvedeli o dejinách plynárenstva v Bratislave, pozreli si historické exponáty. Vyskúšali si zapaľovanie plynových lámp, ktoré kedysi osvetľovali mesto. Dobovú atmosféru im priblížili aj kancelária prokuristu a laboratórium.

• Týždeň technických pamiatok

• 25.9.2017  štvrtáci z dejepisného semináru navštívili Légiovlak. Vlak s historickými vozňami bol pristavený v priestoroch Múzea dopravy. Sprievodca v uniforme legionára ich oboznámil so životom a úlohou československých legionárov počas prvej svetovej vojny.  Žiaci sa dozvedeli najmä o ich pôsobení na východnom fronte. Prešli si ubytovacie vozne, poštový vozeň, veliteľský, dielenský, ošetrovateľský, krajčírsky a ďalšie. Sprievodca obohatil svoje rozprávanie rôznymi zaujímavosťami z každodenného života legionárov počas vojny.