• 2022/2023

• Street law

• Aj tento školský rok (13.2.2023) sme realizovali v spolupráci s Právnickou fakultou Paneurópskej vysokej školy prednášku o ľudských právach v rámci projektu "Právo do ulíc".
            Prednáška bola určená žiakom spoločenskovedného semináru, ktorým prišli prednášať 4 zahraniční študenti v rámci Erazmu a bola zameraná na Dohovor o ľudských právach so zameraním na eutanáziu. Celá prednáška bola v anglickom jazyku.

• Ekonomická olympiáda

• 5. - 16.12.2022 sa konalo školské kolo ekonomickej olympiády. Zúčastnili sa ho všetci žiaci z ekonomického semináru. Do krajského kola postúpili 3 žiaci z tried V.AR a IV.D. Krajské kolo sa realizovalo v priestoroch Ekonomickej univerzity 6.2.2023 a zúčastnilo sa ho 88 súťažiacich. Do celoslovesnkého kola sa nám tento rok nepodarilo prebojovať.

• Online konferencia READYCON

• 27.10.2022 sme sa so seminaristami z EKN zúčastnili online konferencie o budúcnosti trhu práce a trendoch vo vybraných odboroch READYCON 2022.

Cieľom vysielania READYCON je poskytnúť stredoškolákom prehľad v aktuálnych trendoch a možných scenároch budúcnosti, aby vedeli robiť lepšie rozhodnutia a vedeli tiež v budúcnosti podnikať kroky, ktoré im pomôžu s uplatňovaním sa v rýchlo sa meniacom pracovnom prostredí. Zapojili sme sa do dvoch oblastí: obchod a služby+ IT technológie

• Projekt ,,Speak Up!”

• Projekt ,,Speak Up!” sa tento rok organizuje pri príležitosti Európskeho roka mládeže 2022. Cieľom projektu je zvýšiť informovanosť a angažovanosť stredoškolských študentov v prioritných témach Európskej únie, ktoré vzišli z Konferencie o budúcnosti Európy.

Prednášku sme na našej škole mali 25.10.2022 na tému ,,Hybridné hrozby okolo nás a nástroje EÚ na ich riešenie”.

Projekt “Speak Up!” sa zameriava na študentov 3. – 4. ročníka stredných škôl, pričom do projektu sa spravidla zapája za školu jedna trieda. Projekt pozostáva z dvoch častí – série prednášok na stredných školách spojenej s výberom najšikovnejších žiakov, ktorým je ponúknutá možnosť zapojiť sa do záverečnej dvojdňovej konferencie, ktorá sa uskutoční na Fakulte politických vied a medzinárodných vzťahov v Banskej Bystrici. Študenti budú mať po prednáške za úlohu napísať esej vo Word formáte, ktoré následne do niekoľkých dní nahrajú na príslušnú stránku.

• Návšteva NR SR

• V utorok - 20.9.2022 sa zúčastnili seminaristi SPS 4. ročníka spolu s p.p. Backovou návštevy parlamentu.

Exkurzia začínala o 9:00 bezpečnostnou prehliadkou, pokračovala výkladom sprievodkyne v známej aule.

Po výklade sa seminaristi presunuli na balkón rokovacej sály, kde môžu byť návštevy a novinári počas zasadnutia.

Priamo z balkóna pozorovali diskusiu počas všeobecnej rozpravy, vypočuli si aj pozdrav od predsedu parlamentu - Borisa Kollára.

• Workshop ZMUDRI

• Seminaristi 3. ročníka SPS sa zapojili do spolupráce s projektom ZMUDRI aj v novom školskom roku.

V stredu 19.10.2022 nás navštivíli traja členovia projektu osobne a pod vedením p. Karasovej naši žiaci absolvovali workshop s aktuálnou témou - Kritické myslenie a sociálne siete.

Po úvodnej prednáške a diskusii si žiaci v skupinách vyskúšali v praxi svoje zručnosti pri práci so sociálnymi sieťami. Ich úlohou bolo zisťovať viac informácií o príspevkoch na sociálnych sieťach. Niečo o ich autoroch, zdrojoch i pozadí príspevkov. Zamýšľali sa aj nad bezpečnosťou a zdieľaním príspevkov. Pri prezentácii pred ostatnými si overili aj svoje komunikačné zručnosti.

Obe strany odchádzali spokojné so želaním ďalšej vzájomnej spolupráce yes

• Olympiáda ľudských                     práv

• 7.12.2022 sa uskutočnilo školské kolo Olympiády v ľudských právach.

Napriek vytrvalo zúriacej chrípke sa podarilo seminaristom SPS 3. ročníka zúčastniť školského kola OĽP.

Ich úlohou bolo zvládnuť vedomostný test týkajúci sa problematiky ľudských práv a slobôd u nás i v Európe.

Jedna otázka na ukážku:

Hlavným garantom ochrany ľudských práv občanov a občianok je:
            A)štát a jeho inštitúcie,

B) Centrum právnej pomoci,

C) Najvyšší kontrolný úrad,
            D)Rada vlády pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť.

Víťazkou sa stala Rebeka S. z 3.C, ktorá bude našu školu reprezentovať na krajskom kole.

Spoločnosť jej bude robiť Rebeka J. z 3.D, ktorá skončila na druhom mieste.

Všetkým zúčastneným a víťazkám gratujuleme!