• 2018/2019

• Krajské kolo súťaže Mladý Európan

• 24. 4. 2019 sa žiaci spoločenskovedného semináru Martina Beňková, Rastislav Milan, Patrik Walter (III.C) zúčastnili krajského kola súťaže Mladý Európan, ktorú organizuje Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku. Po dvoch súťažných kolách pozostávajúcich z vedomostného testu a tajničky z európskych jazykov sa prebojovali do finále, kde obsadili 2. miesto.

Blahoželáme k umiestneniu!

• Zasadnutie BSK

• Dňa 29. 3. 2019 sa seminaristi SPS zúčastnili Zasadnutia poslancov BSK. Mali možmosť sledovať prácu našich župných poslancov a predsedu VÚC. V praxi si overili svoje teoretické poznatky ohľadom podania návrhu, rozpravy, hlasovania o všeobecno-záväzných právnych predpisov.

• Kurz "Prezidentské voľby"

• V dňoch 23. 3. - 28. 3. 2019   sme sa zapojili do kurzu o prezidentských voľbách, v spolupráci s  neziskovou online platformou Zmudri. Po prezretí troch videí a odučení základných faktov o postavení, právomociach a voľbe prezidenta sme mali diskusiu a následne bol kurz ukončený anketou.

• Súťaž "Simulované rokovanie národného parlamentu"

• 22. 2. 2019 sme sa zúčastnili semifinále celoškolského kola tejto súťaže, ktorú organizuje Právnická fakulta UK v spolupráci s NRSR. Naši študenti so svojím súťažným návrhom zákona "Mýto vo veľkomestách" obsadili 11. miesto, čo na postup do finále nestačilo. Ďakujeme im za ich snahu.

• Prednáška z filozofie

• 12. 2. 2019 sme zorganizovali ďalšiu prednášku z filozofie na tému "stoicizmus - cesta k slobode?"

Študentom štvrtého a tretieho ročníka SPS prednášal Doc. Andrej Kalas z Katedry filozofie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského.

• Prednáška z filozofie

• 22. 1. 2019 si študenti štvrtého ročníka - SPS vypočuli filozofickú prednášku v rámci spolupráce s Katedrou filozofie UK v Bratislave. Prednášajúcimi boli prof. Michal Chabada, PhD.  s témou: Emócie – dobrý sluha alebo zlý pán? (prístup T. Akvinského) a Mgr. Adam Greif, PhD. s témou: Etika informačných technológií.

Pán profesor informoval študentov aj o možnosti štúdia filozofie na Katedre filozofie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

• Street Law

• 20. 12. 2018 sme mali prednášku o ľudských právach v rámci projektu Street Law, na ktorom participujeme s Paneurópskou vysokou školou. Tento rok nám prišli prednášať ľudskoprávnu problematiku študenti zo Španielska a prednáška bola v anglickom jazyku. Tohtoročnou témou bolo právo na súkromie a rodinný život.

• Prezentácia štúdia v Dánsku

• 14. 12. 2018 sme mali na škole zástupcu z VIA University College, ktorý našich žiakov informoval o štúdiu na svojej univerzite. Prednáška bola určená žiakom tretieho a štvrtého ročníka - záujemcom o štúdium v Dánsku.

Prednáška bola organizovaná v spolupráci s InterStudy.

• Ekonomická olympiáda

• 10. 12 a 13. 12. 2018 sa žiaci štvrtého ročníka zúčastnili online ekonomickej olympiády v rámci ekonomického semináru. Súťaž je celoštátna a okrem gymnázií sa do nej zapojili aj stredné odborné školy a obchodné akadémie. Momentálne prebehlo len školské kolo.

Celkovo vyplnilo test školského kola viac ako 5300 študentov, z ktorých bolo vybratých 436 účastníkov krajských kôl. Tie sa budú konať vo februári 2019.

Z každej školy postúpil do krajského kola Ekonomickej olympiády minimálne jeden študent/ka, ktorý získal aspoň 60 % z testu školského kola. Z našej školy postúpili 3 študenti.

Krajské kolo olympiády sa konalo 6. 2. 2019 na EUBA. Naši študenti obsadili 20., 22. a 31. miesto z 50.

• ELSA day

• 28. 11. 2018  sme sa prvý krát zapojili do ELSA day Bratislava. ELSA je Európske združenie študentov práva. Už 25 rokov pôsobí pri Právnickej fakulte UK, má zastúpenie v 43 krajinách sveta. Odzneli prednášky a diskusia na tému: "Právo na vzdelanie". Seminár trval dve vyučovacie hodiny a bol ukončený vedomostným kvízom. Najlepší študenti boli ocenení. Zapojili sme seminaristov SPS z tretieho a štvrtého ročníka.