• august 2021

Vonkajšia ekologická učebňa 2021

Jedným z fyzických opatrení, ktoré robíme v rámci projektu "Škola udržateľnej budúcnosti" je aj vybudovanie vonkajšej ekologickej učebne. V auguste 2021 sa nám čiastočne tento malý cieľ podarilo splniť.

V átriu mimoškolského pavilónu sme zriadili novú ekologickú učebňu pre žiakov. Tento priestor bol doteraz veľmi málo využívaný. V auguste 2021 sa vystriedali viacerí pedagogickí a nepedagogickí zamestnanci školy pri úprave priestoru budúcej učebne. Skultivoval sa trávnik, vytrhala sa burina z dlažby a opravili sa poklopy kanalizácie.

Z prostriedkov projektu sme zakúpili markízu a dva sety sedenia pre študentov. Plánujeme ešte zakúpiť mobilnú tabuľu. Z vlastných prostriedkov Rady rodičov dofinancujeme učebňu tretím setom sedenia.

V budúcom školskom roku máme prisľúbené finančné prostriedky z BSK na rekonštrukciu dlažby, keďže tá terajšia je už v havarijnom stave. Zvyšok finančných prostriedkov z Nórskych grantov využijeme na úpravu zelene v átriu a na sadovnícke práce.

Učebňu plánujeme využívať v jarných a letných mesiacoch na zatraktívnenie vyučovania, pri preberaní ekologických tém v prírodovedných predmetoch ako aj pri výučbe iných predmetov (napr. výchovných). Naším cieľom je aj zvýšenie pobytu žiakov na čerstvom vzduchu.

Mimo vyučovania tento priestor poskytneme žiakom ako oddychovú, sociálnu a obedovú zónu.

FOTOALBUM

One of the tangible precautions implemented as a part of the project  “School with sustainable future“ is construction of an outdoor ecological classroom. In August 2021 we were able to accomplish this small goal partially.

In atrium of school pavilion we set up a new ecological classroom for our students. Before this space had been used scarcely. In August 2021 number of teacher staff members took turns working on the makeover of the place for what would become the future ecological classroom. The lawn was cultivated, weed was removed from the paving stone joints and the old sewage hatches were replaced.

Project funding resources were used to purchase a sunblind and the two sets of outdoor furniture for students to sit on. We plan to purchase a portable blackboard as well. We will use our own resources from the Parents school board of representatives from which the third set of outdoor furniture will be financed.

Next year, Bratislava self-governing region pledged financial resources for the reconstruction of the pavement since the current one is on in its last legs. The rest of the funds provided by the Norway Grands will be put use maintaining the greenery in the atrium and landscape gardening.

We plan to make use of the classroom during spring months and summer months in order to make the education more attractive while discussing ecological topics in science subjects including other subjects (such as Ethics, Religion, PE and Art and Culture) Our goal is to increase the time students spend outdoors getting fresh air.

• december 2022

Dokončenie ekologickej učebne

V minulom roku v decembri 2022 nám firma Top záhrada s.r.o. postavila vyvýšený záhon a vysadila jedlé kríky – maliny, červené a čierne ríbezle, egreše a borievky. Na začiatku januára po zimných prázdninách nám doviezli mobilnú tabuľu, ktorá sa bude používať pri vyučovaní.

Rodičovské združenie pri Gih, ktoré je tiež partnerom nášho projektu zakúpilo náradie na čistenie dlažby, ktorá sa nachádza v átriu.

Fotografie si môžete pozrieť v albume.

Our school managed to put a finishing touches on our new outdoor classroom:

• the company “Top záhrada“ built raised garden bed and planted edible bushes – raspberries, red and black berries and goose berries  in December 2022
            • we purchased freestanding mobile board at the beginning of January 2023
            • Parents school board of representatives, partner of the project, purchased maintenance tools needed to keep paving stones clean

Photos can be found on the school website  in the gallery.