• Záverečná konferencia

• Záverečná konferencia projektu „Škola udržateľnej budúcnosti“

Konferencia sa konala 27.4.2023 v priestoroch GIH od 10.00 do 12.00. Celkový počet účastníkov konferencie bol 184, z toho sa 35 zúčastnili prezenčne. Účasť na konferencii prijali: za správcu programu SK-Kima Denis Knotka,  riaditeľ Odboru kontroly projektov technickej pomoci a programov nadnárodnej spolupráce, z Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR– Pavol Smutný, z Ministerstva dopravy Peter Klučka, z Bratislavského samosprávneho kraja – z oddelenia školstva Anna Poliačiková, členovia občianskeho združenia Cyklokoalícia– prezident Dan Kollár, Martin Hlásny, Marek Zahradník, členovia Nórskej delegácie – Ida Ploman, Matias L. Pizarro, Jerome Alary, členovia rodičovského združenia pri GIH Petra Kicková a SamuelMatrka. Ďalej riaditelia škôl (gymnázium na Hubeného ulici, spojená škola Vincenta de Paul a spojená škola Pankúchova), ktoré participovali na našom projekte v rámci rovesníckeho vzdelávania, členovia školskej rady. Na konferencii sa prezenčne aj online zúčastnili študenti a učitelia GIH. Na konferencii bola prítomná aj novinárka p. Galisová zo SITA.

Ako prvý vystúpil p. Denis Knotka, ktorý predstavil typy projektov, ktoré sú podporované z Nórskych grantov. O cieľoch, financovaní a publicite projektu Škola udržateľnej budúcnosti referovala riaditeľka školy, Míľniky projektu - rovesnícke vzdelávanie, Deň Zeme, svetový deň zdravia odprezentovali študentky II.D Štefánia Sováková a Nina Tordová. Školský plán mobility odprezentoval p. Marek Záhradník z Cyklokoalície.

Na konferencii vystúpili ešte p. Smutný z Ministrestvá školstva o aktívnej škole a členovia Nórskej delegácie Ida Ploman, Matias L. Pizarro, ktorí informovali o udržateľnej mobilite v Nórsku a p. Jerome Alary o klimatickýcj opatreniach na základnej škole v Oslo.

Konferencia prebiehala v dvoch jazykoch (slovenský / anglický). Do angličtiny tlmočili p. K. Barkolová – učiteľka GIH, Matúš Baka – študent III.C a Dan Kollár – prezident Cyklokoalície.

Krátku reportáž o ukončení projektu natočila aj regionálna televízia Ružinov. Reportáž bola odvysielaná v Ružinovských správach dňa 28.4.2023. Reportáž si môžete pozrieť na https://www.youtube.com/watch?v=umySYzFl1eI od 6.14 minúte. Fotografie z konferencie si môžete pozrieť v albume. Na stránke školy si môžete si pozrieť aj jednotlivé prezentácie:

• Final conference

• Final conference of the project “School with Sustainable Future”

The conference took place April 27, 2023 at secondary grammar school Gymnázium Ivana Horvátha (GIH) from 10 am to 12 pm. The conference was attended by 184 participants, 35 of which attended in person. To name some attendees: Denis Knotka (administrator of SK Climate, director of the Department of Audit of Technical Assistance Projects and Programmes of Transnational Cooperation), Pavol Smutný (from the Ministry of Education, Science, Research and Sport of the Slovak Republic), Peter Klučka (from the Ministry of Transport), Anna Poliačiková (from the Bratislava Self-Governing Region, the Department of Education), Dan Kollár, Martin Hlásny and Marek Záhradník (from the non-profit advocacy expert group Cycling Coalition), the Norwegian delegation - Ida Ploman, Matias L. Pizarro, Jerome Alary, members of GIH Parent Association Petra Kicková a Samuel Matrka, directors of secondary grammar schools Hubeného, Vincent de Paul, Pankúchova (the schools participated in a peer education exchange which was a part of the project), Ms. Galisová (a reporter from Slovak press agency SITA). Several students and teachers of GIH took part in the conference in person as well as online.

The first attendee to give a speech was Mr. Denis Knotka who presented several types of projects that have been co-financed from the Norway grants. Afterwards, the audience was informed about the goals, financing and publicity of the project “School with Sustainable Future” by the director of GIH Ms. Eva Stanková. Second year GIH students Štefánia Sováková and Nina Tordová gave a presentation about the peer education exchange, Earth Day and World Health Day. Marek Záhradník from Cycling Coalition presented the school mobility plan and Mr. Smutný from the Ministry of Education presented the project Active School. The members of the Norwegian delegation Ida Ploman and Matias L. Pizarro talked about sustainable mobility in Norway and Jerome Alary talked about measures janitorial staff can take to contribute towards mitigating climate change.

The conference was conducted in Slovak and English language. Interpreting was done by Ms. K. Barkolová (a GIH English teacher), Matúš Baka (third year student of GIH) and Dan Kollár (president of Cycling Coalition).

A brief report about the project was shot by the regional TV channel Ružinov. It was broadcasted the following day as part of the news report on April 28, 2023. You can watch it here https://www.youtube.com/watch?v=umySYzFl1eI You can view the individual presentations and pictures from the conference on the school’s website.