• Výmenný pobyt žiakov z Mosbachu

• Výmenný pobyt žiakov z Gymnázia Auguste-Pattberg, Mosbach v Nemecku

Tento rok naše gymnázium privítalo od 9.4 - 15. 4. 2018 žiakov a pedagógov z partnerského gymnázia v Nemecku. Výmenný pobyt má na našej škole dlhoročnú tradíciu.

V rámci programu absolvovali 12 žiaci z partnerskej školy prehliadku hlavného mesta, hradu Devín, navštívili aj naše gymnázium, kde sa zapojili do športových aktivít v rámci Športového dňa.  V piatok zavítali aj do malebného mesta Banská Štiavnica. Nemeckí žiaci boli ubytovaní v slovenských rodinách čo vo veľkej miere prispelo k rozširovaniu vedomostí  našich žiakov v nemeckom jazyku a aj k poznávaniu obidvoch kultúr. Odozvy zo strany nemeckých hostí boli veľmi pozitívne a vo výmennom pobyte chceme ďalej pokračovať.

Mgr. Alexandra Buzinkayová

vedúca PK NEJ

●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●

• Okresné kolo olympiády v nemeckom jazyku 2017/2018

• Vyhodnotenie okresného kola Olympiády v nemeckom jazyku konaného dňa 18. 1. 2018

Už po trinástykrát bolo Gymnázium Ivana Horvátha v Bratislave miestom stretnutia účastníkov okresného kola Olympiády v nemeckom jazyku pre stredné školy v obvode Bratislava II.

Do 28. ročníka tejto obľúbenej súťaže sa zapojilo nasledovných škôl:

- Gymnázium Metodova

- Spojená škola (Gymnázium Jura Hronca), Novohradská 3

- Gymnázium Laca Novomeského

- Gymnázium Ivana Horvátha

- 1. súkromné gymnázium, Bajkalská 20

- Spojená škola sv. Vincenta de Paul

- SUŠ scénického výtvarníctva, Sklenárova 7

- SPŠ dopravná, Kvačalova 20

- SOŠ chemická, Vlčie hrdlo 50

Školy reprezentovalo 22 žiakov v troch kategóriách – 2 A (1. a 2. ročník), 2 B (3. a 4. ročník) a 2 D (stredné odborné školy).

V kategórii 2 A patrili prvé dve miesta žiačkam z Gymnázia Metodova –

víťazkou sa stala Katarína Bojkovská  a 2. miesto obsadila Kristína Veselská.

Na 3. mieste sa umiestnila Martina Olexíková z Gymnázia J. Hronca.

V kategórii 2 B sa najviac darilo Romane Drškovej z Gymnázia L. Novomeského.

Na 2. mieste sa umiestnila Tereza Neuwirthová z Gymnázia J. Hronca

a 3. miesto patrilo Veronike Vaškovej z Gymnázia Metodova

V kategórii 2 D získala najviac bodov Nicolette Dária Ebringerová

zo SUŠ scénického výtvarníctva, Sklenárova 7.

Z 2. miesta mal veľkú radosť Michal Vrškový zo SOŠ chemická, Vlčie hrdlo

50. 3. miesto patrilo Adamovi Štermenskému zo SPŠ dopravnej, Kvačalova 20.

Odpovede súťažiacich hodnotila porota v zložení:

2A – PaedDr. Zora Zarevúcka (predseda), Mgr. Anna Jožová a PaedDr. Andrej Hanic

2B –  Mgr. Daniela Lahvičková (predseda),  Mgr. Veronika Sadloňová  a Mgr.  Alexandra Buzinkayová

2D –  PaedDr. Andrej Hanic (predseda), PaedDr. Zora Zarevúcka a Mgr. Anna Jožová.

Veríme, že sa do ďalšieho ročníka zapojí ešte viac SŠ. Všetkým súťažiacim ďakujeme za účasť, víťazom blahoželáme a prajeme veľa úspechov v krajskom kole ONJ, ktoré sa koná dňa 13.2. 2018 na Gymnáziu Bilíkova.

Organizačne súťaž zabezpečila a na jej regulárny priebeh dohliadala predsedníčka okresného kola Olympiády v nemeckom jazyku Mgr. Iveta Filčíková.

Mgr. Iveta Filčíková

●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●

• Výmenný pobyt v nemeckom Mosbachu

• Tak, ako každé dva roky, aj dňa 4.10.2017 sme opäť odcestovali na výmenný pobyt do nemeckého mestečka Mosbach za účelom zdokonaliť sa v nemeckom jazyku, ale aj spoznať novú krajinu a zvyky v nej. Po úspešnom absolvovaní 12-hodinovej cesty sme sa rozdelili do pridelených rodín a strávili týždeň v rozdielnom prostredí, na aké sme boli doteraz zvyknutí. O zábavu však nebola núdza. Či už sme trávili dni všetci spoločne navštevovaním okolitých miest alebo sme mali o program postarané individuálne, nudiť sme sa nestihli. Hneď prvý deň po príchode sme boli pozrieť na vyučovaní v našej patrnerskej škole na Gymnáziu Auguste Pattberg. Vyučovanie sme zakončili spoločným obedom  v školskej jedálni a následne každý z nás mal individuálny program. Jeden deň sme strávili v Stuttgarte, kde sa konal miestny Oktoberfest, ďalší deň sme si obzreli krásny Heidelberg. Víkend sme strávili s našimi rodinami a posledný deň pred odchodom sme si ešte stihli obzrieť Mosbach, dozvedieť sa niečo o jeho histórií a absolvovať prednášku v miestnej univerzite. Po siedmich dňoch sme sa spoločne vracali so slzami v očiach, obohatení o nové skúsenosti a zážitky späť na Slovensko. V apríli budúceho roku pre zmenu zavítajú naši nemeckí kamaráti k nám, do Bratislavy. Už teraz ich očakávame a tešíme sa na nich.

Soňa Štábelová  II.B