• Proti obezite

        •     Zdravou stravou a pohybom proti obezite

           


          Zabrániť vzniku nadmernej hmotnosti a obezity u detí, zastaviť nárast počtu a zároveň znížiť počet dospelých ľudí trpiacich nadváhou a obezitou. Toto sú hlavné ciele Národného programu prevencie obezity (NPPO), ktorý schválila vláda ešte v januári tohto roku. Aktivity by mali byť vykonávané v dvoch základných oblastiach, a to výživa a pohybová aktivita. O aké konkrétne rozpracované kroky, realizované aj v nasledujúcich rokoch, vlastne ide?


          Tretina Slovákov je obéznych

          Obezita je jednou z najväčších výziev verejného zdravotníctva v 21. storočí. Na Slovensku má podľa zistení Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj nadváhu takmer 58 % ľudí a asi tretina Slovákov je obéznych. Nadváha a obezita sa merajú pomocou indexu telesnej hmotnosti, v ktorom sa váha vkilogramoch delí druhou mocninou výšky v metroch. Za optimálny sa pritom považuje index od 18 do 25 %. Pri indexe od 25 do 30 % sa hovorí od nadváhe a nad 30 % už o obezite. Slovensko sa ocitlo na štvrtom mieste vo svete pokiaľ ide o obezitu a dostalo sa tak za USA, Veľkú Britániu a Austráliu. Podľa odhadov lekárov v 63 krajinách na piatich kontinentov spĺňa obezita dokonca všetky charakteristiky globálnej epidémie.

           

          Priority programu – vhodná strava a telesná aktivita

          Nevhodná a zlá životospráva je ideálna na ukladanie a naberaniu prebytočných kilogramov, k čomu výrazne prospieva aj málo pohybovej aktivity. Vysoký krvný tlak, vysoká hladina cholesterolu v krvi, obezita, nedostatok fyzického pohybu, nízka konzumácia ovocia a zeleniny i vyšší príjem než výdaj energie – to sú hlavné rizikové faktory, ktoré predstavujú najväčšie bremeno pre zdravie ľudí a zdravotnícke systémy vo viacerých krajinách.

          Táto situácia núti vlády jednotlivých štátov, aby sa touto situáciou intenzívne zaoberali a vyvíjali potrebné opatrenia na zlepšenie tohto stavu.

          Do národného programu NPPO, podporujúceho v očiach verejnosti zdravý životný štýl a obmedzenie obezity, sú okrem úradov verejného zdravotníctva zapojené rôzne vládne sektory, vyššie územné celky i obce, ktoré majú možnosť čerpať z jednotlivých štrukturálnych fondov a operačných programov. „Z tohto programu vyplynulo niekoľko úloh pre všetky ústredné orgány štátnej správy, či už jednotlivé ministerstvá, vyššie územné celky, zriaďovateľov škôl a školských zariadení, ale aj mestá, obce či zložky súkromného sektora. Tieto úlohy sa vzťahujú predovšetkým na rizikové faktory, ktoré obezitu spôsobujú, najmä čo sa týka stravovania, zloženia stravy, početnosti prijímania stravy v priebehu dňa, pohybovej aktivity i zdravotnej výchovy,“ hovorí doc. MUDr. Ivan ROVNÝ, PhD., hlavný hygienik SR z Úradu verejného zdravotníctva v Bratislave.

           

          Prevencia obezity u detí

          Aktivity v rámci NPPO sa zamerajú aj na deti a mládež. Deti si formujú správne návyky zdravého spôsobu života už v útlom veku. Ako ďalej upresňuje Ivan Rovný, na deti treba vyvíjať predovšetkým aktivity úpravou vhodnej stravy a zvýšením pohybových aktivít, či už v predškolských alebo školských zariadeniach. „Našou snahou je, aby si deti osvojili správne návyky pre život už v mladom veku, kde sú tieto rizikové faktory minimalizované a aby ich zdravie nemohli v neskoršom veku nepriaznivo ovplyvniť. Na druhej strane, tieto návyky a správny životný štýl musia byť vzájomne prepojené,“ konštatuje Rovný. Detí v predškolských zariadeniach sa v prvom rade týka zdravé stravovanie. Pri príprave jedál by sa mali používať zdravotne neškodné potraviny, vhodné je pri ich príprave používať stravu bohatú na vitamíny a jedlá by mali byť rozdelené na 5 menších porcií v priebehu dňa. Podľa slov Ivana Rovného je tiež dôležité, aby aj deti v predškolských zariadeniach mali dostatok času na hry či zdravý pohyb a vhodnou formou primeranou ich veku im vysvetľovať, ako spojiť zdravé stravovanie s pohybovou aktivitou.

          „Pokiaľ ide o školské zariadenia, chceme v školách presadiť nepoužívanie automatov orientovaných na sladené nápoje alebo predaj aj iných nezdravých potravín, ktoré sa podieľajú na vzniku obezity. Pokiaľ ide o spoluprácu s ministerstvom školstva, navrhujeme do učebného programu škôl zaradiť aj predmety zamerané na pohybovú výchovu. Našou snahou je tiež upraviť učebné osnovy tak, aby tam nechýbali hodiny týkajúce sa správnej výživy a životného štýlu,“ dopĺňa Rovný. Deťom neraz chýbajú na dennom jedálničku odporúčané denné dávky vitamínov či minerálnych látok, ktoré by mali prijímať v prirodzenej forme, teda v ovocí a zelenine. Strava má byť zmiešaná, čiže z každého niečo, ale v správnom pomere. V detskej strave by sa viac mali uprednostňovať tiež strukoviny, chlieb a pečivo z celozrnnej múky, ale aj menej tučných i sladkých jedál. Deťom by zároveň nemal chýbať pravidelný pohyb, a to či už v rámci rodiny, školy či rozličných krúžkov.

           

          Prevencia obezity u dospelých

          Prvoradé je podľa hlavného hygienika SR Ivana Rovného zmeniť postoj k vlastnému zdraviu, pretože každý je zodpovedný za svoje zdravie sám. Netreba zabúdať ani na luxemburské číslo zdravého srdca 0-30-5-140-90. To znamená, že človek by nemal fajčiť, 30 minút denne by sa mal venovať pohybovej aktivite, udržiavať si hladinu cholesterolu v krvi najviac 5 milimólov na liter a krvný tlak 140/90. Zhruba 50 až 60 percent toho, ako každý z nás vyzerá, ovplyvňuje totiž spôsob života, správne zdravé stravovanie a pohybová aktivita, na ktorú si jednoducho treba nájsť čas. Nezáleží na tom, či sú napríklad prechádzky, rýchla chôdza alebo bicyklovanie, pohyb nám po každej stránke prospieva. NPPO nezabúda ani na dospelých, ktorým by sa malo tiež umožniť väčšie športové vyžitie, napríklad budovaním cyklistických chodníkov.

          Informácie a poradenstvo na regionálnej úrovni pre verejnosť zabezpečuje na Slovensku 36 regionálnych úradov verejného zdravotníctva. Ako teda možno preventívne pôsobiť na dospelú populáciu? „Je známe, že životný štýl výrazne ovplyvňuje zdravie aj dĺžku života. V našich regionálnych poradniach verejného zdravotníctva je možné poruchy odhaliť včas a poradiť klientom, čo majú robiť, aby si čo najdlhšie zachovali dobré zdravie. Dospelí klienti môžu bezplatne prísť do našich poradní, kde im odhalia poruchy tukového metabolizmu, glukózy, zmerajú krvný tlak a posúdia rizikové faktory životného štýlu. Poradne sa orientujú na správnu výživu, pohybovú aktivitu, boj proti fajčeniu ale i zabráneniu vzniku nadmernej hmotnosti či obezity,“ dopĺňa na záver hlavný hygienik. Hoci spočiatku poradne zdravia navštevovali najmä ľudia v dôchodkovom veku, postupne sa táto klienta rozšírila aj o mladšie vekové skupiny a dnes už stredná generácia klientov prevláda nad dôchodcami. V každom prípade treba pamätať na to, že liečba ochorení spôsobených obezitou je oveľa drahšia ako prevencia.