• Príbeh nutely

• Zapojené triedy: II.B /25 žiakov/, II.C /28 žiakov/

Výstup: Power - pointové prezentácie, ktoré tvorili žiaci vo dvojiciach

Na základe skúseností a poznatkov, ktoré sme získali v II.B a II.C triede štvorročného gymnázia v predmete geografia si dovolíme takéto globálne vzdelávanie odporučiť ako metódu vhodnú na zvýšenie miery aktívneho učenia sa žiakov.

Žiaci si lepšie uvedomovali medzipredmetové vzťahy a vyhli sme sa tak ich zaužívanému fragmentovaniu vedomostí v rámci jednotlivých predmetov. Žiaci získali komplexný pohľad na danú problematiku a uvedomili si mnohé príčinné súvislosti vzťahov v rámci výrobného procesu Nutelly. Žiaci toto zadanie na hodine geografie hodnotili ako príjemnú zmenu na spestrenie vyučovania, ale vyjadrili sa, že najmä vytvorenie mapy bolo pre nich dosť časovo náročné. Bolo to hlavne aj z toho dôvodu, že museli vyhľadať veľa údajov a informácií, aby ju mohli vôbec vytvoriť.

Podľa nášho názoru takéto spestrenie vyučovania s inovatívnym prístupom a využitím IKT rozvíja u žiakov kritické myslenie, kooperatívne rozhodovanie, učenie sa multidisciplinárnym prístupom, záujem o nové poznatky, reálne využitie poznatkov v praxi, schopnosť myslieť a konať globálne, schopnosť identifikovať problémy a spoločne hľadať ich riešenie. Aktivitami skvalitňuje edukáciu a to najmä v oblasti spôsobov nadobúdania a spracovávania informácií. Žiaci nadobudli okrem systému poznatkov aj špecifické kognitívne kompetencie, ktoré zabezpečili požadovanú udržateľnosť v individuálnom rozvoji poznatkového systému žiakov a schopnosti perspektívne využiteľné  pre potreby vedomostnej spoločnosti.

Najväčším prínosom tohto globálneho vzdelávania v rámci témy „Príbeh nutely“ bola integrácia vedomostí získaných v škole aj mimo školy, spája vyučovací proces so skúsenosťami a aktívnym pôsobením žiakov. Dôležité je vychádzať z aktivity žiakov a podnecovať ich v objavovaní, hľadaní a riešení problémov.