• Exkurzia do jaskýň

• Exkurzia študentov z GIH po slovenských jaskyniach

Gymnázium Ivana Horvátha sa zapojilo do projektu „Prírodovedné zručnosti a odborné konverzačné spôsobilosti pre presadenie sa v otvorenom európskom priestore“, spolufinancovaného zo zdrojov EÚ, v rámci ktorého sa vybraní študenti z nášho gymnázia spolu so štyrmi učiteľmi zúčastnili exkurzie po jaskyniach Slovenska v dňoch 30.9. - 2.10. 2015.

V stredu v skorých ranných hodinách sa vybral plný autobus nedočkavých zvedavých študentov spolu s pedagogickým dozorom spoznávať krásy jaskýň Slovenska. Ako prvú navštívili Demänovskú ľadovú jaskyňu, z návštevy ktorej mali zmiešané pocity. V dôsledku horúceho tohtoročného leta nebol v nej takmer žiadny ľad. Po príchode na ubytovanie do Liptovského Jána ich čakala dobrá večera a po nej nočná prechádzka malebnou dedinkou obklopenou čarokrásnymi lesmi. Jednou zo zaujímavých atrakcií bola návšteva liečivého prameňa, ktorý tunajší obyvatelia nazývajú „Kaďa“.

Na druhý deň skoro ráno, hneď po raňajkách, si pozreli Demänovskú jaskyňu Slobody s krásnou krasovou výzdobou. Potom trasa pokračovala do Belianskej jaskyne, kde si okrem iného vychutnali krátky koncert vážnej hudby. Posledný deň ráno obdivovali krásy Ochtinskej aragonitovej jaskyne, ktorá je zapísaná ako európsky unikát v zozname UNESCO. Putovanie po jaskyniach ukončili gymnazisti z Horvátky návštevou jaskyne Domica, ktorá ich očarila svojimi veľkolepými priestormi a nádhernou kvapľovou výzdobou.

Inovácia školského vzdelávacieho programu školy a ostatnej pedagogickej dokumentácie v prírodovedných predmetoch je jedným z hlavných cieľov zapojenia sa do projektu. Medzi aktivizujúce formy v rámci projektu v biológii patrí overiť a následne zaviesť do vzdelávania poznávanie krasových javov na Slovensku exkurziou.