• Základné informácie

• V školskom roku 2018/2019 plánujeme otvoriť  jednu triedu  nového študijného odboru 7902 J 74 gymnázium - bilingválne štúdium.

Vyučovací jazyk: slovenský jazyk

Druhý vyučovací jazyk: ruský jazyk - jeho štúdium končí jazykovou úrovňou C1

Cudzí jazyk: anglický jazyk - jeho štúdium končí jazykovou úrovňou B2

Učebný plán bilingválneho štúdia bude zameraný na spoločenskovedné predmety – občianska náuka, etická výchova, umenie a kultúra a na prírodovedný predmet -  matematika.

• Na štúdium sa môžu prihlásiť žiaci 8. a 9. ročníka ZŠ
          • Termín podania prihlášky : 28.2.2018
          • Termín prijímacích skúšok je v utorok 10. apríla 2018, náhradný termín je vo štvrtok 12. apríla 2018
          • Profilové predmety prijímacej skúšky sú: matematika, slovenský jazyk a literatúra a overenie špeciálnych schopností, zručností alebo nadania
          • Kritériá pre prijímacie skúšky budú zverejnené najneskôr 31. januára 2018
          • Nevyžaduje sa znalosť ruského jazyka
          • 1. ročník je zameraný na intenzívnu výučbu ruského jazyka ( 20 hodín týždenne)
          • v 2. – 5. ročníku sa v ruskom jazyku vyučujú predmety: matematika, dejepis, občianska náuka, etická výchova, umenie a kultúra a matematika
          • štúdium svojimi učebnými osnovami a učebnými plánmi je rovnocenné štúdiu so všeobecným zameraním

Vyučovanie ruského jazyka v prvom ročníku

Časová dotácia ruského jazyka v 1. ročníku je 20 hodín týždenne, v ktorých si žiak osvojuje písomný prejav, ústny prejav a všetky komunikačné zručnosti do tej miery, aby úspešne zvládol všeobecno -vzdelávacie predmety vo vyšších ročníkoch.

Intenzívna jazyková príprava 1. ročníka je rozdelená do niekoľkých predmetov:

Ruský jazyk – 6 hodín týždenne

Hlavnými učebnicami sú Raduga po novomu I., II.,III. a Vstreči s Rossiej I., II. Žiaci na konci 1. ročníka získajú základné jazykové zručnosti – počúvanie s porozumením, čítanie s porozumením, písomný a ústny prejav na úrovni B1.

Ruská gramatika – 4 hodiny týždenne

Nadväzuje na predmet Ruský jazyk. Žiaci si podrobne a dôkladne osvojujú ruskú morfológiu a syntax, aby ju vedeli samostatne a aktívne používať vo vyšších ročníkoch.

Ruské reálie – 4 hodiny týždenne

Žiaci sa oboznamujú s ruskými reáliami – história, politika, geografia, tradície, náboženstvo, sviatky, veda, kultúra, osobnosti, umenie. Postupne si osvojujú odbornú terminológiu, ktorú použijú v spoločenskovedných predmetoch a v matematike.

Ruská literatúra – 2 hodiny týždenne

Žiaci poznávajú umelecké literárne diela a významných spisovateľov Ruska. Rozširujú si slovnú zásobu čítaním literatúry, analyzujú a interpretujú umelecké diela v diskusiách. Hodiny vedie ruský lektor.

Konverzácia z ruského jazyka – 2 hodiny týždenne

Hlavným cieľom predmetu je aktívne rozvíjať ústny prejav a produktívne rečové zručnosti. Žiak sa učí funkčne využívať jazykové prostriedky na získavanie a výmenu informácií, na vyjadrenie postoja k rôznym témam a spoločenským situáciám. Hodiny vedie ruský lektor.

Rečové zručnosti – 2 hodiny týždenne

Predmet je zameraný na počúvanie s porozumením a osvojenie si zvukovej stránky jazyka – výslovnosť, prízvuk, rytmus, intonácia. Učí sa sledovať dlhšiu reč, prednášku, diskusiu a vybrať si z nej konkrétne informácie. Hodiny vedie ruský lektor.

Doplnkovou a atraktívnou formou výučby cudzieho jazyka je aj účasť na výstavách, besedách a koncertoch organizovaných Ruským centrom vedy a kultúry v Bratislave, alebo zahraničné výmenné pobyty našich študentov na partnerskej škole v Ruskej federácii, respektíve poznávacie jazykové pobyty v Moskve.

Rámcový učebný plán pre študijný odbor 7902 J 74

Predmet 1. ročník 2. ročník 3. ročník 4. ročník 5. ročník