• Educate Slovakia

• 15. – 19. októbra 2012 bol na našej škole realizovaný projekt s názvom Educate Slovakia. Práca lektorov so študentmi začala v pondelok ich slávnostným uvítaním. Žiaci III.B, IV.B, všetci vyučujúci anglického jazyka, pani zástupkyňa Stanková a viceprezidentka medzinárodnej študentskej organizácie AIESEC si vypočuli úvodné slová pani riaditeľky M. Jankovičovej.

Kto sú lektori? Sú to študenti vysokých škôl a univerzít z rôznych kútov sveta, ktorí formou práce so žiakmi na základných a stredných školách vo svete získavajú predovšetkým pracovné skúsenosti. Majú záujem aktívne pracovať na svojom osobnostnom rozvoji a radi pracujú v tíme. Vyznačujú  sa znalosťou anglického jazyka, flexibilitou, komunikatívnosťou a nemajú problém s kultúrnym porozumením.

V tomto školskom roku na naše gymnázium priradili štyroch vysokoškolákov: z Rumunska (Kate), Ruska (Oľga), Ukrajiny (Anna) a Mexika (Alan).  Hlavným cieľom vyučovacích hodín bolo formou prezentácii spoznať krajiny, z ktorých lektori pochádzajú, dozvedieť sa niečo nové o ich kultúrach, tradíciách, spôsobe života a dať príležitosť našim študentom precvičiť si angličtinu. Pre pridelené skupiny v rôznych ročníkoch a triedach lektori pripravili rozmanité aktivity, ktoré smerovali k zdokonaľovaniu komunikatívnych kompetencií v anglickom jazyku.

Výsledky z dotazníkov, ktorí študenti v závere vyplnili, dokázali zmysluplnosť zaradenia takéhoto typu projektu do vyučovania anglického jazyka na našej škole. Čo naši žiaci najviac ocenili? Bola to možnosť komunikovať v anglickom jazyku, získať nové informácie o cudzích kultúrach a  spoznať nových mladých ľudí.  Všetkým študentom sa páčilo, že sa na pár hodín mohli odpútať od „klasického“ vyučovania. Veľká väčšina žiakov je presvedčená o tom, že takýto projekt je skvelá príležitosť získať poznatky o spôsobe života ľudí, prírodných krásach a mnohých ďalších skutočnostiach v  krajine pôvodu lektorov. Mladí vysokoškoláci sa snažili zaujať, študenti sa nenudili, mali radosť a vždy bolo o čom hovoriť.

Záverečného stretnutia sa zúčastnili pani riaditeľka, vyučujúce anglického jazyka, zástupkyňa AIESEC a  lektori, ktorí zhodnotili celotýždňovú prácu v triedach. Vyjadrili veľkú spokojnosť s priebehom projektu a s prístupom žiakov. Od nás a z Bratislavy sa vracajú opäť domov, kde budú pokračovať vo svojom štúdiu.

Projekt sa uskutočnil vďaka finančnej podpore Združenia rodičov pri Gymnáziu Ivana Horvátha.

Keďže mal dobrú odozvu, budeme sa snažiť uchádzať sa oň aj v budúcnosti.

RNDr. Oľga Kubánková

koordinátorka projektu