• Zbytočné obaly na potravinách

          • V rámci uvedenej aktivity prinášame časť rozhovoru, ktorý uskutočnila Nela Holečková.

             

            Bezobalové nakupovanie
            „Myslíme si, že teraz, keď je doba internetu, pre veľa ľudí znamená byť práve bezobaloví a ekologickí, aby boli ,,in“. Na to , aby človek žil a správal sa ekologicky sa nemusí fotiť s prípravkami alebo jedlami, ale mal by sa on a jeho okolie vnútorne stotožniť a hlavne sa tak správať.“

            Bezobalový spôsob nakupovania u nás v Bratislave vnímam už dlhšiu dobu. Dennodenne prechádzam okolo obchodov s bezobalovým systémom nakupovania a obdivujem nielen ľudí, ktorí v obchodoch takéhoto typu nakupujú a šetria tak životné prostredie, ale najmä tých ľudí, ktorí za týmto celým konceptom stoja. Veľakrát som si kládla otázky, kde asi nápad vznikol alebo aké výhody tento spôsob nakupovania ponúka. Spolužiačkina prezentácia práve na tému „Bezobalové obchody“ ma inšpirovala neklásť otázky len tak do prázdna, no skutočne na ne dostať odpoveď. Navštívila som preto obchod Mydlinka, ktorý sa zameriava na EKO drogériu vo Freshmarkete a spravila rozhovor s milou pani majiteľkou Gabrielou Augustínovou.

            Kedy vznikol nápad otvoriť bezobalový obchod? Kto stojí za nápadom?

            Nápad vznikol v roku 2015 a nadväzoval na našu vlastnú skúsenosť s používaním ekologických prípravkov. Nakoľko sme napojení na domácu čističku odpadových vôd, tak sme približne po polroku používania komerčných prípravkov zistili, že nám tieto prípravky zabíjajú prirodzené baktérie potrebné na očistenie vody (proces čističky je založený na viacerých formách a tá naša je na báze baktérií, ktoré ju dokážu premeniť a očistiť tak, aby bola vhodná späť do spodnej vody). Za nápadom otvoriť bezobalový obchod stojí moja dcéra a naša rodina.

            Čo všetko sa u Vás dá kúpiť bezobalovo?

            V našom obchode predávame,  bezobalovú drogériu (gély a prášky na pranie, aviváže, čistiace prípravky do celej domácnosti, kozmetiku a toaletné potreby - mydlá, šampóny, sprchové gély, intímnu hygienu, pleťové vody, zubnú pastu a prášok, henu a prírodné farby na vlasy).

            Dajú sa už takto kúpiť aj potraviny, múka, cukrovinky, maslá a iné...

            Posledná otázka... V čom vidíte plusy a mínusy v bezobalovom spôsobe nakupovania?

            Plusom v takomto spôsobe nakupovania je určite úspora v nakupovaní nových plastov alebo akýchkoľvek nových nádob, ak sa používajú vlastné, používa sa menšie množstvo prípravkov, šetria sa okrem iného, naše finančné prostriedky.

             

            Mínusom je, že ľudia si veľa krát zabudnú fľašky a kúpia si nové, nevedia, čo je rozložiteľnosť prípravkov a myslím si, že je mínusom aj nedostatočná vzdelanosť predávajúcich, ktorí len ,,predávajú“ bez vlastného presvedčenia a svojej vlastnej  filozofie.