• Integrácia

• Podľa § 2 písm. j) školského zákona je žiakom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami žiak, ktorý má zariadením výchovného poradenstva a prevencie diagnostikované špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby. Štátny vzdelávací program určuje, že žiakom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami je žiak, u ktorého je potrebné zabezpečiť ďalšie zdroje na podporu efektívneho vzdelávania. Použitie ďalších zdrojov umožní vytvoriť kvalitatívne nové prostredie, zodpovedajúce potrebám žiakov, ktorí si vyžadujú špeciálny prístup vo vzdelávaní. Žiakom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami sa poskytuje vzdelanie, ktoré zodpovedá ich individuálnym schopnostiam, špeciálnymi formami a metódami zodpovedajúcimi ich postihnutiu alebo intelektovému nadaniu.

Kategórie žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami:
          1. Žiak so zdravotným znevýhodnením: a) žiak so zdravotným postihnutím (mentálnym postihnutím, sluchovým postihnutím,
          zrakovým postihnutím, telesným postihnutím...)
          b) žiak chorý alebo zdravotne oslabený:
          c) žiak s vývinovými poruchami (s poruchou aktivity a pozornosti, žiak s vývinovou poruchou učenia)
          d) žiak s poruchou správania (s narušením funkcií v oblasti emocionálnej alebo sociálnej)

2. Žiak zo sociálne znevýhodneného prostredia

3. Žiak s nadaním

Pod pojmom školská integrácia sa v súčasnosti chápe len individuálne začlenenie žiakov so ŠVVP do tried strednej školy pre žiakov bez špeciálnych výchovno- vzdelávacích potrieb (zákon č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov). V minulosti bola považovaná za formu integrácie aj výchova a vzdelávanie žiakov so ŠVVP v špeciálnych triedach základných škôl. Školská integrácia sa realizuje v triedach spolu s ostatnými žiakmi školy.

• Žiadosť o integráciu

• Návrh na integráciu žiaka môže podať ktokoľvek (rodič, škola, poradenské zariadenie, lekár atď.), spravidla to však býva rodič alebo zákonný zástupca dieťaťa. Avšak na to, aby sa žiak stal individuálne integrovaným, musí udeliť súhlas zákonný zástupca žiaka, rodič má právo zvoliť si formu vzdelávania svojho dieťaťa.

Rodičia zabezpečia nasledovné vyšetrenia:
          • psychologické vyšetrenie dieťaťa (v CPPPaP),
          • špeciálnopedagogické vyšetrenie dieťaťa (v CPPPaP)                                                                                  • lekárske vyšetrenie dieťaťa - len ak si to vyžaduje druh postihnutia (u odborného lekára podľadruhu postihnutia alebo u detského lekára výpisom diagnóz zo zdravotného záznamu dieťaťa),

Po skompletizovaní výsledkov vyšetrení a vypočutí odporúčaní jednotlivých odborníkov sa môžu rodičia rozhodnúť, ktorá z existujúcich možností vzdelávania je pre ich dieťa najvhodnejšia. Ak sa rozhodnú pre individuálnu integráciu/ začlenenie do bežnej školy, podajú:

1. žiadosť vedeniu školy o vzdelávanie svojho dieťaťa formou školskej integrácie

2. psychologické vyšetrenie

3. špeciálno-pedagogické vyšetrenie

Dopad integrácie na žiaka:                                                                                                                                        Žiak sa učí v triede spolu s ostatnými spolužiakmi, učitelia prihliadajú na špecifiká jeho integrácie podľa vypracovaného individuálneho vzdelávacieho plánu (IVP), ktorý vychádza zo záverov špeciálno-pedagogického a psychologického vyšetrenia. V pedagogickej dokumentácii (ASC agenda, vysvedčenie) sa žiakovi zaznamená druh jeho postihnutia a informácia o tom, že je vzdelávaný na základe IVP.

Potrebné tlačivá sa nachádzajú v sekcii https://horvatha.edupage.org/a/vzory-tlaciv?eqa=dGV4dD10ZXh0L3RleHQyMSZzdWJwYWdlPTI%3D