• Prihláška na VŠ

• Pri vypĺňaní prihlášok platia 2 hlavné zásady:

1. Čítajte s porozumením – VŠ majú uvedené všetko potrebné na svojej web stránke

2. Ak si nie ste istí, za opýtanie nič nedáte :) - v škole ma viete nájsť

1. Prihlášku na vysokú školu možno vyplniť v papierovej alebo elektronickej podobe.

- tlačivo papierovej prihlášky si kúpite v papierníctve Ševt. (Prihláška na vysokoškolské štúdium bakalársky stupeň  - žltý rámik).

- elektronickú prihlášku vypĺňate na internetovej stránke danej vysokej školy. Pred jej vyplnením si prečítajte pokyny na vypĺňanie, ktoré sú zverejnené na internetovej stránke danej vysokej školy

- kód školy:

- kód študijného programu:

- dosiahnuté vzdelanie:

2.  Vzor vyplnenej papierovej prihlášky nájdete tu ----- klik:

- do prihlášky sa vypisujú KONCOROČNÉ známky prvého, druhého a tretieho ročníka (! v prípade bilingválneho štúdia uvádzate známky z druhého, tretieho a štvrtého ročníka)

- v ojedinelých prípadoch požaduje VŠ uviesť aj POLROČNÉ známky štvrtého ročníka (v prípade bilingválneho štúdia piateho) – uvádza to však na webovej stránke v sekcii „Uchádzači“

- neuvádzajú sa známky zo správania, etickej výchovy, náboženstva

- nezabudnite vyčiarknuť prázdne políčka (pri vypisovaní prospechu)

- priemer vypočítajte na 2 desatinné miesta a zapíšte ho ceruzkou (po kontrole TU obtiahnite perom)

- prihlášku nezabudnite PODPÍSAŤ (3. strana) a priložiť PRÍLOHY (Životopis. Motivačný list, Potvrdenie o spôsobilosti na štúdium, kópie diplomov apod)

- poplatok za prihlášku uhrádzate ešte pred jej odoslaním – doklad o zaplatení sa prikladá

3. Elektronická prihláška

-  uchádzač na webovej stránke konkrétnej VŠ nájde link na systém podávania prihlášok na VŠ    štúdium:                 najprv sa ZAREGISTRUJE a až potom vyplní prihlášku/prihlášky v systéme

- niektoré VŠ požadujú prihlášku po elektronickom podaní aj vytlačiť, potvrdiť strednou školou  a poslať na                 adresu školy

- v elektronickej prihláške nie je nutné známky z ročníkov strednej školy vpisovať manuálne, ale môžete                    navoliť funkciu preklopiť známky z Edupage (pozor žiaci bilingválneho štúdia si preklopené známky                            skontrolujú – systém má problém s päťročným štúdiom – odporúčam známky vpisovať a nie preklápať)

- elektronická prihláška po jej vypísaní vygeneruje doklad na úhradu, kde je uvedený špecifický a                               variabilný symbol, ktorý zadáte pri platbe

- nezabudnite priložiť prílohy (v elektronickej podobe)

Termín podania prihlášky sa líši podľa typu VŠ – prvé termíny sú zväčša v novembri daného školského roka, väčšina je do konca februára a v niektorých prípadoch máte možnosť podať prihlášku do konca  júna.