Školský podporný tím
PRAVDA O DROGÁCH
Čo je to droga? Môžeme za drogu považovať aj lieky proti bolesti? Čo potrebuje telo pre svoje správne fungovanie aj bez podporných látok a energetických drinkov?
Na tieto a podobné otázky diskutovali s druhákmi lektori p. Bučko a p. Prekop z organizácie Slovensko bez drog 6.2. počas dvoch vyučovacích hodín.
Súčasťou prednášok boli aj rôzne hravé aktivity, kedy si študenti mali uvedomiť niektoré časti svojho tela (nos, plece....) a zamerať tak pozornosť na vedomú prítomnosť.
Študenti ocenili prístup lektorov, ich spôsob komunikácie a možnosť pýtať sa ich na názor, prípadne skúsenosti. Pán Bučko má skúsenosti napríklad aj s väzňami, ktorí sú častokrát tiež závislí od drog.
Zmyslom besied nebolo vytvoriť nejaký korektný pojmový aparát o drogách, ale uvedomenie si vlastnej osobnej zodpovednosti za svoje zdravie, životný štýl, výber okruhu priateľov, spôsob riešenia krízových situácií.
Ďakujeme lektorom za skutočne akčné a podnetné diskusie so študentami.
RNDr. Erika Sýkorová – koordinátorka prevencie
PREVENCIA SOCIÁLNO-PATOLOGICKÝCH JAVOV
V posledných rokoch pozorujeme výrazné zhoršenie psychickej odolnosti mladých ľudí. Mnohí trpia úzkostnými až panickými stavmi, majú depresívne a sebapoškodzovacie sklony a celkovo sa nejako netešia zo života. Majú problém nájsť si motiváciu vykonávať nielen to, čo ich nebaví, ale aj to, čo robia radi. Príčin k danému trendu môže byť viacero – celospoločenské zmeny, frustrácia z neistoty, čo nás čaká ako planétu, ľudstvo, našu krajinu, jednotlivca.... Myslím, že na takomto nepriaznivom stave sa podpísala aj dlhá sociálna izolácia počas pandémie, nadmerné používanie technológií a závislosť od sociálnych sietí.
Naša škola v rámci prevencie sociálno-patologických javov ponúka od septembra 2024 služby školskej psychologičky Mgr. Barbory Horňákovej, bol vytvorený Podporný tím zo zamestnancov školy, citlivo pristupujeme k študentom v náročnej životnej situácii. No aj bezproblémoví študenti potrebujú poznať úskalia bežného života, orientovať sa pri výbere brigády, vedieť posúdiť, ktoré správanie môže druhým ubližovať a akú zodpovednosť za svoje činy majú.
Pozvali sme na sériu preventívnych prednášok policajnú preventistku npor. Ing. Beranovú, ktorá vysvetlila na konkrétnych príkladoch z praxe a pomocou prezentácií študentom tieto okruhy tém:
1. ročník: Trestno-právna zodpovednosť mládeže
2. ročník: Šikana a kyberšikana
3. ročník: Obchodovanie s ľuďmi
Študenti sa mohli aj pýtať na to, čo ich zaujalo počas prednášky, prípadne podeliť sa o svoje skúsenosti v danej problematike.
Veríme, že naši študenti budú zdatní zvládať nielen rôzne intelektuálne výzvy, no aj problémové životné situácie a v prípade potreby vedia vyhľadať odbornú pomoc.
RNDr. Erika Sýkorová – koordinátorka prevencie
SAFE SPACE
V pondelok 28. 10. 2024 navštívili našu školu dvaja pracovníci Centra poradenstva a prevencie na Nevädzovej ulici v Bratislave Simona Pániková a Tomáš Hrdlička.
Žiakom druhých a tretích ročníkov predstavili tínedžerskú skupinu SAFE SPACE, ktorá začne v CPP pracovať od novembra 2024.
Skupina je určená pre stredoškolákov. Cieľom skupiny je diskutovať na rôzne témy, ktoré aj účastníci a účastníčky sami do skupiny prinášajú. Stretnutia ponúkajú možnosť bližšieho sebapoznania, poznania svojho vnútorného sveta, emócií, rozvíjania sociálnych zručností a prácu na svojich silných aj slabých stránkach, získavania ďalších poznatkov a zručností v oblasti zvládania záťaže, komunikácie s inými ľuďmi, riešenia konfliktu. Využívajú sa pritom zážitkové a arteterapeutické techniky a aktivity.
Skupina sa bude stretávať raz týždenne v popoludňajších hodinách.