• Organizácie práce a úlohy niektorých členov ŠPT  a členov subtímov ŠPT:

          Školský psychológ – poskytuje psychologickú diagnostiku detí/žiakov, krízovú intervenciu, odbornú pomoc a psychologické poradenstvo deťom/žiakom v rámci psychologickej intervencie. Zabezpečuje rôzne formy psychologickej podpory deťom/žiakom, ich rodinám a podľa možností aj zamestnancom školy v oblasti výchovy a vzdelávania (individuálne a skupinové psychologické poradenstvo deťom/žiakom, poradenstvo a konzultácie smerované k zákonným zástupcom detí/žiakov, metodickú podporu pedagógom a ostatným OZ, napr. v oblasti sociálnych vzťahov), spolupodieľa sa na realizácii preventívnych činností, skvalitňovaní a optimalizácii vzťahov v triednych kolektívoch, identifikácii detí/žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami či detí/žiakov s rizikovým vývinom. Podporuje spoluprácu PZ/OZ so zákonnými zástupcami a ďalšími odborníkmi.

          Výchovný poradca – v prípade potreby sprostredkuje deťom/žiakom a ich zákonným zástupcom pedagogické, psychologické, sociálne, psychoterapeutické, reedukačné a iné služby, ktoré koordinuje v spolupráci striednymi učiteľmi. V školách, kde nepracuje žiaden odborný zamestnanec a ani školský špeciálny pedagóg, preberá rolu koordinátora sprostredkujúceho odbornú pomoc pre deti/žiakov a učiteľov. Pomáha PZ, ostatným členom ŠPT a zákonným zástupcom detí/žiakov pri riešení výchovných ťažkostí. Pozíciu výchovného poradcu sa odporúča kumulovať s úväzkami odborných zamestnancov na škole.

          Kariérový poradca – využíva metódy a techniky, prostredníctvom ktorých spoločne s dieťaťom/žiakom hľadajú, čo je pre neho v jeho kariérovom raste dôležité, aké sú jeho kvality a spoločne definujú ciele, ale aj cesty, ako ich dosiahnuť. Pomáha triednym učiteľom, pedagogickým asistentom aj členom ŠPT pri riešení výchovných ťažkostí, zúčastňuje sa na konzíliách, stretnutiach so zákonnými zástupcami a pod.

          Triedny učiteľ/učiteľ – triedny učiteľ v spolupráci so ŠPT primárne zodpovedá za koordináciu činnosti na podporu budovania pozitívnej klímy triedy, riešenie detských/ žiackych konfliktov, vytváranie zdravých vzťahov, identifikáciu potrieb, prekážok a rizík, tiež hľadanie zdrojov na ich skoré riešenie. Tieto činnosti realizuje v spolupráci s pedagogickým asistentom, vychovávateľom, ostatnými učiteľmi, ktorí pôsobia v triede, a zákonnými zástupcami detí/žiakov. Triedny učiteľ vykonáva v obmedzenom rozsahu tiež pedagogickú diagnostiku, pedagogickú intervenciu, výchovné poradenstvo, kariérové poradenstvo, rozvoj inkluzívneho vzdelávania a prevenciu. Podpora sa poskytuje každému dieťaťu/žiakovi podľa jeho potrieb. Učiteľ zodpovedá za úpravu metód, foriem a obsahu vzdelávania.

          Koordinátor ŠPT - jeho úlohou je:

          • koordinovať a systematicky sumarizovať činnosť tímu, zvlášť individuálne a skupinové aktivity detí/žiakov uskutočňované ŠPT, a vyhodnocovať ich účinnosť,

          • zabezpečovať súčinnosť členov ŠPT s ďalšími PZ a vyhodnocovať jej účinnosť,

          • koordinovať spoluprácu PZ a OZ so zákonnými zástupcami a zamestnancami zariadení poradenstva a prevencie,

          sledovať efektivitu práce z hľadiska možných duplikácií intervencií,

          • prijímať podnety pre ŠPT a prinášať podnety na tímové stretnutia.