Erasmus+
- Hlavná stránka
- -
- Projekty
- -
- Erasmus+
KA1
Naša škola v školskom roku 2023/2024 záskala grant na projekt v rámci mobility zamestnancov KA1 pre školský rok 2024/2025
Číslo projektu: 2024-1-SK01-KA122-SCH-000227439
Sektor: Školské vzdelávanie
Typ aktivity: Krátkodobé projekty mobility učiacich sa a zamestnancov v sektore školského vzdelávania (KA122-SCH)
Názov projektu: Získanie nových zručností učiteľov všeobecno-vzdelávacích predmetov gymnázia v metóde CLIL v anglickom a nemeckom jazyku / Acquiring new skills of teachers of general education subjects in the CLIL method in English and German
Trvanie projektu: 01/09/2024 - 31/05/2025
Rozpočet: 14.410 eur
Harmonogram Projektu:
dátum aktivita informácia 21.10.2024 – 2.11.2024 mobilita Malta 2 účastníci 21.4.2025 – 2.5.2025 mobilita Rakúsko 2 účastníci sept. 2024 – júl 2025 informovanie o projekte priebežne na poradách a na plánovaných stretnutiach PK júl a august 2025 3.12.2024 otvorená hodina DEJ s CLIL počas DOD január - apríl 2025 otvorené hodiny DEJ s CLIL pre kolegov v rámci PK a podľa záujmu máj 2025 podanie Záverečnej správy účastníka jún 2025 podanie Záverečnej správy projektu august 2025 stretnutie účastníkov mobility, prezentácia zdieľanie skúseností s projektom medzi kolegami Popis projektu očami účastníkov:
V tomto školskom roku sa štyri učiteľky nášho gymnázia zúčastnili vzdelávacej mobility v rámci programu Erasmus+. A. Leitnerová a A. Regecová absolvovali v októbri dvojtýždňový kurz na Malte zameraný na metódu CLIL (Content and Language Integrated Learning) v anglickom jazyku. To znamená integrované vyučovanie predmetu a cudzieho jazyka, napríklad dejepis, biológia či geografia sa vyučujú po anglicky, pričom sa kladie dôraz nielen na odborný obsah, ale aj na jazykové zručnosti žiakov. A. Buzinkayová a D. Gaálová vycestovali na dva týždne do Viedne, kde sa zúčastnili intenzívneho kurzu nemeckého jazyka a učiteľského tréningu pre vyučujúcich nemčiny.
Program Erasmus+ patrí medzi najvýznamnejšie vzdelávacie iniciatívy Európskej únie. Je to komplexný program, ktorý podporuje celoživotné vzdelávanie jednotlivcov v celej škále oblastí. Učitelia, ako kľúčoví aktéri vo vzdelávacom procese, potrebujú neustále aktualizovať svoje vedomosti a zručnosti, osvojovať si inovatívne metódy a čerpať z osvedčených postupov. Erasmus+ je dôležitým pilierom budovania európskeho vzdelávacieho priestoru. Podporou mobilít a medzinárodnej spolupráce prispieva k:
Zlepšovaniu kvality vzdelávania: Učitelia si osvojujú nové didaktické prístupy, metódy a technológie, ktoré následne implementujú vo svojej praxi.
Posilňovaniu jazykových a interkultúrnych kompetencií: Pobyt v zahraničí a komunikácia v cudzom jazyku prirodzene prehlbuje jazykové znalosti a kultúrne povedomie, čo je kľúčové v dnešnom globalizovanom svete.
Rozvoju profesionality a motivácie učiteľov: Skúsenosti z výmenných pobytov a spolupráca so zahraničnými kolegami vedú k profesijnému rastu..
Vytváraniu medzinárodných sietí: Vznikajú nové kontakty, ktoré umožňujú budúce projekty a žiacke výmeny.
Podpore inklúzie a rozmanitosti: Program podporuje rovnosť príležitostí a širší prístup ku kvalitnému vzdelaniu.
Naše štyri učiteľky sa stali ambasádorkami týchto európskych hodnôt a prínosov. Ich skúsenosti nie sú len o osobných zážitkoch, ale aj o konkrétnych zručnostiach a inšpiráciách, ktoré teraz môžu zdieľať so svojimi kolegami a žiakmi, čím obohacujú celé prostredie nášho gymnázia.
Vyučujúca anglického jazyka a dejepisu A. Leitnerová hodnotí kurz na Malte takto: „V októbri som mala možnosť zúčastniť sa vzdelávacej mobility v rámci programu Erasmus+, ktorá sa konala na Malte. Zážitok to bol nielen profesijný, ale aj ľudský a kultúrny. Vymeniť na chvíľu učiteľské miesto za lavicu študenta je výborný spôsob, ako si osviežiť pohľad na vyučovanie a vnímať ho opäť z druhej strany.
Prvý týždeň kurzu sa venoval teórii: spoznávali sme základné princípy CLIL-u, diskutovali sme o rozdieloch medzi CLIL a bilingválnym vyučovaním a analyzovali sme rôzne prístupy k plánovaniu hodín. Pre mňa osobne bolo kľúčové uvedomiť si, že CLIL nie je len o tom „učiť po anglicky“, ale o cielenej podpore jazyka v rámci odborného učiva.
Druhý týždeň bol praktickejší. Pracovali sme s rôznymi digitálnymi nástrojmi, ako sú napríklad Edpuzzle, Clilstore, Mindmaps či Puzzlemaker a učili sme sa, ako ich využiť pri tvorbe interaktívnych CLIL aktivít. Práve tieto nástroje vnímam ako spôsob na zatraktívnenie hodín a zároveň podnecujú aktívne učenie sa.
Popri vzdelávaní sme samozrejme mali možnosť spoznávať Maltu – krásnu krajinu plnú histórie, tepla, úzkych uličiek a modrého mora. Spoločné výlety či rozhovory s kolegami boli príjemným doplnením odborného programu.“
Podobne hodnotí svoj pobyt v rámci programu aj vyučujúca nemeckého jazyka A. Buzinkayová. „Bolo pre mňa zaujímavé byť v úlohe študenta a venovať sa rozširovaniu svojich schopností a jazykových vedomostí. Náš kurz bol zameraný na zvýšenie jazykovej úrovne, precvičili sme si problematické javy z nemeckej gramatiky. Venovali sme sa zlepšeniu komunikačných schopností v cudzom jazyku. Naša lektorka nám prinášala zaujímavé témy, ktoré rozvíjali naše schopnosti argumentácie v hovorenej i písomnej podobe.
Naša skupina bola medzinárodná, takže sme mali možnosť získať pohľad na život v iných štátoch. Na poobedňajších hodinách sme sa venovali rozvoju pedagogických zručností pri výučbe cudzieho jazyka. Dostali sme množstvo tipov na rôzne aktivity, materiály i metódy. Súčasťou celého kurzu boli i samostatné výstupy a rôzne aktivity na rozvoj skupinovej práce.
Mali sme samozrejme čas aj na spoznávanie Viedne a jej pamätihodností, čo chceme s kolegyňou využiť pri exkurziách s našimi žiakmi.“
Všetky absolventky týchto kurzov sa zhodli, že podobnú mobilitu odporúčajú svojim kolegom a kolegyniam. Ich skúsenosti ukazujú, že Erasmus+ nie je len o cestovaní, ale predovšetkým o profesijnom raste, zdieľaní a budovaní moderného vzdelávania.
Spracovali: D. Gaálová, A. Leitnerová, A. Regecová, A. Buzinkayová
1