• 120. výročie narodenia Dr. Ivana Horvátha

• Pri príležitosti 120. výročia narodenia Dr. Ivana Horvátha sme ako prejav úcty k tomuto výnimočnému človeku zrealizovali spolu so Záhorským osvetovým strediskom v Senici a príbuznými Dr. Ivana Horvátha niekoľko akcií:

• Vernisáž

• Dňa 11.1.2024 sme slávnostne otvorili výstavu k 120. výročiu narodenia Dr. Ivana HorváthaVšetky výstavné banery nám na niekoľko týždňov zapožičalo Záhorské osvetové stredisko v Senici. Výstava bola otvorená za prítomnosti významných hostí. Pozvanie na výstavu prijali: Jana Schillerová-Horváthová (dcéra Ivana Horvátha), Ivan Horváth naj ml. (syn Ivana Horvátha), Deana Horváthová-Jakubisková (neter Ivana Horvátha, herečka, producentka a režisérka), za zriaďovateľa Mgr. Juraj Droba, MBA (Predseda Bratislavského samosprávneho kraja), Mgr. Anna Poliačiková (referentka odboru školstva)RNDr. Ľubica Krištofová (riaditeľka Záhorského osvetového strediska)Prof. Dr. Martin Muránsky, PhD. (Filozofický ústav SAV)PhDr. Lukáš Perný, PhD. (podpredseda Spolku slovenských spisovateľov a vedecký pracovník Matice slovenskej), aši bývalí riaditelia RNDr. Augustín Šutta, Mgr. Marta Jankovičová a ďalší hostia z oblasti kultúry. Fotografie z tejto krásnej akcie si môžete pozrieť v našom  albume

• Študenti študentom v Senici

• Dňa 30.5.2024 pri príležitosti 120. výročia narodenia Ivana Horvátha zorganizovalo Záhorské osvetové stredisko v Senici spomienkové podujatie. Predpoludnie bolo venované študentom a popoludnie verejnosti. Na podujatie boli pozvaní žiaci senického gymnázia, žiaci nášho gymnázia, príbuzní Ivana Horvátha pani Jana Schillerová-Horváthová (dcéra Ivana Horvátha), Ivan Horváth naj ml. (vnuk), pani Deana Horváthová-Jakubisková (neter) a ďalší hostia. Žiačky nášho gymnázia Alena Kalužníková a Ema Šimeková z 3.B triedy si pre senických gymnazistov pripravili prezentáciu o živote a pôsobení Ivana Horvátha. Žiaci mali možnosť dozvedieť sa rôzne informácie zo života Ivana Horvátha. Žiačky doplnili prezentáciu aj čítaním ukážok z jeho diel. Získané vedomosti mohli potom žiaci zúročiť v kvíze o Ivanovi Horváthovi, ktorý pripravili a viedli naše žiačky. Víťazi kvízu boli odmenení vecnými cenami i knihami, ktoré im odovzdali príbuzní I. Horvátha. Na podujatí vystúpila aj dcéra I. Horvátha, pani Jana Schillerová-Horváthová, ktorá im sprostredkovala spomienky na svojho otca. A študentom sa prihovorila aj neter I. Horvátha pani Deana Horváthová-Jakubisková. V záverečnej časti podujatia si študenti pozreli autentické dokumentárne filmy, ktoré natočil I. Horváth. Vo filmoch bola zachytená rodina I. Horvátha na prechádzkach v okolí Senice a v záberoch sa mihli aj spisovatelia Laco Novomeský a Ľubomír Feldek.  Fotky z tejto akcie si môžete pozrieť v albume.

• študenti študentom na Horváthke

• Dňa 19.9.2024  sa na našej škole uskutočnilo ďalšie podujatie v rámci akcie Študenti študentom, ktorú zorganizovalo Záhorské osvetové centrum. Minulý školský rok boli naše žiačky s prezentáciou o Ivanovi Horváthovi v Senici a tentokrát sme mohli u nás privítať žiačky z Gymnázia Ladislava Novomeského v Senici. Žiačky odprezentovali pásmo o živote a diele básnika, novinára, politika Laca Novomeského, ktorého 120. výročie narodenia si tiež pripomíname v tomto roku. Vystúpenie doplnené aj o ukážky z poézie si pozreli žiaci 3.B a 3.C triedy. Ich pozornosť potom v krátkom kvíze vyskúšali pani profesorka M. Nahirnyak zo senického gymnázia a pani A. Rysová zo Záhorského osvetového centra, ktoré žiačky sprevádzali.