• Novgorodská ikona

• V utorok 09. 04. 2024 sa žiaci prvého ročníka bilingválnej slovensko-ruskej sekcie zúčastnili výstavy s názvom „Novgorodská ikona.“ Na podujatí si popri zaujímavom výklade pozreli dvanásť kópií ikon vyrobených technológiou UV tlače na drevo.

• Máme radi divadlo

• Začiatok roka 2024 sa pre žiakov bilingválnych tried niesol v duchu návštev Slovenského národného divadla v Bratislave. Najprv sa vybraní žiaci v sprievode svojich učiteľov zúčastnili dramatizácie románu o útoku na ruskú inteligenciu – „Ruské denníky“,  po nich nasledovalo dielo Nikolaja Vasilieviča Gogoľa „Ako sa Ivan Ivanovič a Ivan Nikiforovič rozkmotrili.“ Sériu divadelných predstavení uzatvorilo jedno z najväčších a najslávnejších diel svetovej literatúry „Vojna a mier.“

• Výnosné miesto

• V januári 2024 sa žiaci bilingválnych tried  so svojimi pedagógmi zúčastnili podujatia s názvom „Dialógy s ruskou klasikou“, ktoré v rámci projektu „Zlatý vek ruskej kultúry“ zorganizoval Európsky fond slovanskej písomnosti a kultúry.

V úvode sa žiaci cez pútavú prezentáciu oboznámili s tvorbou A. N. Ostrovského. Potom si pozreli zaujímavé spracovanie poviedky Ostrovského „Výnosné miesto“ v podaní ochotníckeho divadla BREAK.

• Školské kolo olympiády v ruskom jazyku

• Začiatkom decembra 2023 sa konalo školské kolo olympiády v ruskom jazyku. Žiaci našej školy súťažili v piatich kategóriách. Svoje sily si zmerali v písomnom teste, ktorý preveril ich vedomosti z čítania s porozumením, gramatiky, kulturológie a lexiky. Víťazi všetkých kategórii budú odmenení riaditeľkou školy.

• Týždeň ruského jazyka

• V týždni od 11. 12.  do 15. 12. 2023 prebiehalo online podujatie s názvom „Týždeň ruského jazyka“. Organizátormi podujatia boli Surgutská štátna pedagogická univerzita a Surgutský mestský fond rozvoja slovesnosti „Slovesnosť“.

Do podujatia sa aktívne zapojili aj žiaci slovensko – ruskej bilingválnej sekcie nášho gymnázia.

• Svetlo Jasnej Poľany

• Koncom novembra sa žiaci bilingválnej slovensko-ruskej sekcie nášho gymnázia zúčastnili  veľmi zaujímavého podujatia Svetlo Jasnej Poľany, ktoré zastrešoval Európsky fond slovanskej písomnosti a kultúry so sídlom v Bratislave.

Na podujatí sa žiaci a učitelia dozvedeli veľa zaujímavých a nových faktov zo života a tvorby L. N. Tolstého. Počas on-line stretnutia s riaditeľkou múzea v Jasnej Poľane sa vypočuli informácie o histórii a súčasnosti múzea. V závere sme všetci mali možnosť pozrieť si výstavu, ktorá bola pri tejto príležitosti inštalovaná v Európskom fonde slovanskej písomnosti a kultúry.

• Za frontom front

• 26. októbra 2023 sa žiaci IV. AR triedy so svojou vyučujúcou Mgr. Ivetou Fabišíkovou zúčastnili premietania filmu Za frontom front.

Film natočila podľa skutočných udalosti z obdobia 2. svetovej vojny skupina žiakov z Nitrianskeho kraja.